انگیزه‌های یادگیری زبان دوم

وقت طلاست و یادگیری زبان بسیار وقت گیر. قبل از هر چیز مشخص کنید این بها را برای چه می‌پردازید. انگیزۀ قوی است که در سختی های یادگیری, شما را از ناامیدی حفظ می‌کند. نزدیک شدن به هدف, لذت یادگیری را دوچندان میکند. این که برای چه هدفی تلاش می‌کنیم در مقدار تلاشی که می‌کنیم بسیار مؤثر است. انگیزه و هدف عوامل بسیار مؤثری در روند یادگیری شما هستند. انگیزه‌ها می‌توانند درونی و برای هر فرد متفاوت باشند یا این که از یک عامل خارجی نشأت بگیرند که بازهم اگر با انگیزه‌های درونی آمیخته شوند مؤثرتر واقع می‌شوند.

از انگیزه‌های درونی می‌توان به امید‌ها, آرزوها, علاقه به علم آموزی, بالا بردن اعتماد به نفس, میل به داشتن برتری نسبت به دیگران و .... اشاره کرد که چه خوب چه بد میل به یادگیری زبان را زنده نگه می‌دارند.

اما گاهی انگیزه‌های درونی سطحی و گذرا بوده و برای پیش بردن زبان آموز کافی نیستند. اینجاست که انگیزه‌های خارجی به عنوان عوامل بسیار پایدار و قوی باعث تلاش در جهت یادگیری زبان می‌شوند. عواملی مانند امتحانات (IELTS,TOEFL, امتحانات دانشگاه‌ها, مدارس و .....), سفرهای خارجی, مهاجرت, ارتقاء شغلی و ... تاثیرات بزرگی در زندگی ما دارند و موفقیت در آنها می‌تواند پاداش خوبی برای تمام تلاش و زمانی که وقف آن کرده‌ایم باشد.

البته این نکته نباید فراموش شود که انگیزه‌های درونی و خارجی در کنار یکدیگر بسیار موفق‌‌تر عمل می‌کنند. میزان پیشرفت در افرادی که با علاقه به زبان برای یک امتحان خاص آماده می‌شوند, بی‌تردید بسیار بیشتر از افرادی‌است که تنها با هدف قبولی در امتحان پیش می‌روند.

بایدها و نبایدها

مکان و زمان مطالعه

ابزار یادگیری